Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Medarbejdere og ph.d.-studerende

Videnskabeligt personale

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Arias, Carlos Alberto Seniorforsker carlos.arias@bio.au.dk +4587156354 +4528693836 1135, 227
Brix, Hans Institutleder, Professor hans.brix@bio.au.dk +4528992031 1135, 236
Eller, Franziska Adjunkt franziska.eller@bio.au.dk +4587156116 1135, 229
Grundger, Friederike Marie Luise Postdoc friederike.gruendger@bio.au.dk
Grønkjær, Peter Professor peter.groenkjaer@bio.au.dk +4587156114 +4523382177 1134, 228
Jensen, Kurt Thomas Lektor kthomas@bio.au.dk +4587156109 +4525598157 1134
Kampouris, Ioannis ioannis.kampouris@bio.au.dk
Lund-Hansen, Lars Chresten Lektor lund-hansen@bio.au.dk +4587155615 1135, 321
Mouritsen, Kim Nørgaard Lektor kim.mouritsen@bio.au.dk +4587156113 +4560202726 1134, 232
Neuheimer, Anna Beatrice Lektor abneuheimer@bio.au.dk 1134, 227
Olesen, Birgit Lektor birgit.olesen@bio.au.dk +4587156576 +4523382117 1130, 234
Pastor Oliveras, Ada Postdoc adapastor@bio.au.dk +4522424719
Quesada, Carlos M Duarte Professor carlos.duarte@bio.au.dk
Ramírez-Vargas, Carlos A. Postdoc c.a.ramirez@bio.au.dk +4587156313 1135, 327
Riis, Tenna Professor tenna.riis@bio.au.dk +4587156578 +4560202641 1135, 217
Risgaard-Petersen, Nils Lektor nils.risgaard-petersen@bio.au.dk +4529656325 1130, 330
Rysgaard, Søren Professor rysgaard@bio.au.dk +4524643206
Selbach, Christian Postdoc christian.selbach@bio.au.dk +4587156121 1134, 231
Sorrell, Brian Keith Lektor brian.sorrell@bio.au.dk +4587155986 +4523666864 1135, 215
Von Leesen, Gotje Katharina Gisela Postdoc gotje.von.leesen@bio.au.dk 1137, 327
de Araujo Ferreira, Ana Sofia Postdoc sofer@bio.au.dk

Gæsteforskere

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Meire, Lorenz Rudy G Gæsteforsker lorenz.meire@bio.au.dk

Emeriti og adjungerede

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Cedhagen, Tomas Lektor emeritus cedhagen@bio.au.dk
Christensen, Jens Tang Emeritus tang@bio.au.dk
Jensen, Peter Bonde Adjungeret lektor pbj@bio.au.dk

Teknisk-administrativt personale

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Frandsen, Egon Randa Logistikkoordinator erf@bio.au.dk +4541915661
Gimenez Grau, Pau Akademisk medarbejder paugg@bio.au.dk
Hansen, Per Opsynsmand peha@bio.au.dk
Håkansson, Malin Camilla Laborant camilla.haakansson@bio.au.dk +4560202666 1135, 221
Jespersen, Emil Akademisk medarbejder emil@bio.au.dk +4522888092
Kristensen, Karina Andsbjerg Gartner kak11@bio.au.dk +4540231952
Landkildehus, Frank Skibsassistent fla@bio.au.dk +4523227114
Mikkelsen, Peter Schmidt Administrativ medarbejder pemi@bio.au.dk +4593508392 1134, 224
Ottosen, Lone Jytte Lund Laboratorieoverassistent lone.ottosen@bio.au.dk +4587156584 +4560202669 1135, 225
Petersen, Susanne Vase Laboratorietekniker susanne.vase@bio.au.dk +4587156107 +4520663632 1134, 222
Poulsen, Ebbe ebbe_poulsen@bio.au.dk
Rasmussen, Anette Laborant aras@bio.au.dk +4593522154
Tagesen, Birgitte Kretzschmar Laboratorietekniker birgitte.tagesen@bio.au.dk +4560202682 1135, 225
Vang, Torben Skipper torben.vang@bio.au.dk +4587156119 +4527782830 1130, 230
la Cour, Inge Buss Laborant inge.lacour@bio.au.dk +4587156118 +4529623410 1134, 224

Ph.d.-studerende

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Pelaez, Andres Camilo Acosta Ph.d.-studerende andresacosta@bio.au.dk +49 17622218201
Haenel, Mirko Ph.d.-studerende mhaenel@bio.au.dk
Holmboe, Cecilie Marie Ph.d.-studerende cecilie.holmboe@bio.au.dk
Jensen, Asger Buur Ph.d.-studerende asgerbuur@bio.au.dk
Jensen, Solvei Mundbjerg Ph.d.-studerende solvei.mundbjerg@bio.au.dk +4528592390
Liu, Lele Gæsteforsker liulele@bio.au.dk 1135
Mose Jørgensen, Kris-Emil Ph.d.-studerende kemj@bio.au.dk
Ren, Linjing Ph.d.-studerende linjing.ren@bio.au.dk 1135
Rodriguez Dominguez, Marco Antonio Ph.d.-studerende mard@bio.au.dk
Schiøtt, Sascha Ph.d.-studerende sasc@bio.au.dk +4522212268 1135, 415
Yang, Dan Ph.d.-studerende yangdan@bio.au.dk
Zhang, Qiqiong Ph.d.-studerende qqzhang@bio.au.dk