Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Medarbejdere og ph.d.-studerende

Fastansat videnskabeligt personale

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Alexander, Cici Lektor cici@aias.au.dk
Arias, Carlos Alberto Seniorforsker carlos.arias@bio.au.dk +4587156354 +4528693836 1135, 227
Assmann, Jakob Johann Postdoc j.assmann@bio.au.dk 1535, 216
Avila, Marcelo De Paula Postdoc mpavila@bio.au.dk 1540
Baatrup, Erik Lektor baatrup@bio.au.dk +4587156524 +4528992005 1131, 226
Balslev, Henrik Professor henrik.balslev@bio.au.dk +4587156568 +4523382108 1540, 336
Barfod, Anders Sanchez Lektor anders.barfod@bio.au.dk +4587156572 1540, 331
Bavishi, Krutika Postdoc kb@mbg.au.dk
Bayley, Mark Lektor mark.bayley@bio.au.dk +4587156509 +4528992153 1131, 232
Bilde, Trine Professor trine.bilde@bio.au.dk +4587156565 +4560202702 1540, 221
Boone, Wieter
Brix, Hans Institutleder hans.brix@bio.au.dk +87156573 +4528992031 1135, 236
Buitenwerf, Robert Adjunkt buitenwerf@bio.au.dk +4587154346 1535, 218
Bundgård, Amanda Marie Postdoc ammagabu@bio.au.dk 1130, 109
Cedhagen, Tomas Lektor cedhagen@bio.au.dk +4587156112 1134
De Paula Souza Zuquim, Gabriela Postdoc gabizuquim@bio.au.dk
Eiserhardt, Wolf Lektor wolf.eiserhardt@bio.au.dk +4527782857 1535, 225
Eller, Franziska Adjunkt franziska.eller@bio.au.dk +4587156116 1135, 229
Jensen, Kristine Engemann Adjunkt engemann@bio.au.dk 1540, 320
Fago, Angela Professor angela.fago@bio.au.dk +4587155992 +4523838487 1131, 230
Fapyane, Deby Postdoc dfapyane@bio.au.dk 1540, 122
Ferapontova, Elena Lektor elena.ferapontova@inano.au.dk +4587156703 1590, 140
Finster, Kai Professor kai.finster@bio.au.dk +4587156537 +4551240515 1540, 129
Funch, Peter Lektor funch@bio.au.dk +4587156526 +4523382482 1540, 215
Gimenez Grau, Pau Postdoc paugg@bio.au.dk
Gordon, Christopher Edward Postdoc gordonc@bio.au.dk 1535, 222
Grundger, Friederike Marie Luise friederike.gruendger@bio.au.dk
Grønkjær, Peter Professor peter.groenkjaer@bio.au.dk +4587156114 +4523382177 1134, 228
Guo, Wenyong Postdoc wenyong.guo@bio.au.dk
Hansen, Michael Møller Professor mmh@bio.au.dk +4540247191 1540, 219
Heerah, Karine Postdoc karine.heerah@bio.au.dk
Hussain, Shumon Tobias Adjunkt s.t.hussain@cas.au.dk 4216, 149
Jarvie, Scott William Postdoc sjarvie@bio.au.dk +4587154346 1540, 315
Jensen, Birgitte Sandfeld Postdoc birgitte.jensen@bio.au.dk
Jensen, Kurt Thomas Lektor kthomas@bio.au.dk +4587156109 1134
Jørgensen, Tove Hedegaard Lektor tove.jorgensen@bio.au.dk +4593508003 1540, 218
Joyce, William Postdoc william.joyce@bio.au.dk
Jørgensen, Bo Barker Professor bo.barker@bio.au.dk +4520102123 +4520102123 1540, 027
Kjeldsen, Kasper Urup Lektor kasperuk@bio.au.dk 1540, 023
Koren, Klaus Adjunkt klaus.koren@bio.au.dk 1540, 029
Ladegaard, Michael Postdoc michael.ladegaard@bio.au.dk +4587154317 1130, 110
Li, Wang Postdoc wangli@bio.au.dk 1535, 220
Liu, Shenglin Postdoc liu.shenglin@bios.au.dk 1540
Loeschcke, Volker Professor volker@bio.au.dk +4587156547 +4528992368 1540, 225
Lomstein, Bente Aagaard Professor bente.lomstein@bio.au.dk +4587156595 +4560202769 1540, 131
Lund-Hansen, Lars Chresten Lektor lund-hansen@bio.au.dk +4587155615 1135, 321
Macaulay, Jamie Donald John Postdoc jdjm@bio.au.dk 1131
Madsen, Bjarke Ph.d.-studerende bjarke.madsen@bio.au.dk +4587156128 1540, 329
Madsen, Peter Teglberg Professor peter.madsen@bio.au.dk +4587156501 +4551778771 1131, 228
Malte, Hans Lektor hans.malte@bio.au.dk +4587155994 1131, 224
Marietou, Angeliki Adjunkt a.marietou@bio.au.dk +4587156549 1535, 119
Marshall, Ian Adjunkt ianpgm@bio.au.dk +4591943927 1540, 033
Martinez Bautista, Naim Postdoc naimbautista@bio.au.dk
Marzocchi, Ugo Adjunkt ugomar@bio.au.dk +4587156691 1540, 031
Monsarrat, Sophie Marie Postdoc smonsarrat@bio.au.dk
Mouritsen, Kim Nørgaard Lektor kim.mouritsen@bio.au.dk +4587156113 +4560202726 1134, 232
Neuheimer, Anna Beatrice Adjunkt abneuheimer@bio.au.dk 1134, 227
Nielsen, Lars Peter Professor, centerleder lpn@bio.au.dk +4560202654 1540, 026
Normand, Signe Professor signe.normand@bio.au.dk +4587154345 1540, 330
Olesen, Birgit Lektor birgit.olesen@bio.au.dk +4587156576 +4523382117 1130, 234
Ordonez Gloria, Alejandro Adjunkt alejandro.ordonez@bio.au.dk +4587154347 1540, 326
Overgaard, Johannes Professor johannes.overgaard@bio.au.dk +4587156505 +4527142634 1131, 222
Pastor Oliveras, Ada Postdoc adapastor@bio.au.dk
Pedersen, Rasmus Østergaard Postdoc rasmus.pedersen@bios.au.dk 1540, 333
Quesada, Carlos M Duarte carlos.duarte@bio.au.dk
Ramírez Vargas, Carlos Andrés Postdoc c.a.ramirez@bio.au.dk
Ren, Haibao Gæsteforsker renhb@bio.au.dk 1540, 321
Revsbech, Niels Peter Professor revsbech@bio.au.dk +4587156538 +4523382187 1540, 125
Riede, Felix Professor MSO, forskningsprogramleder f.riede@cas.au.dk +4587162081 +4560187382 4216, 147
Riis, Tenna Professor tenna.riis@bio.au.dk +4587156578 +4560202641 1135, 217
Rindom, Emil Postdoc rindom@bio.au.dk
Risgaard-Petersen, Nils Lektor nils.risgaard-petersen@bio.au.dk +4529656325 1130, 330
Rysgaard, Søren rysgaard@bio.au.dk +4524643206
Røy, Hans Lektor hans.roy@bio.au.dk +4587155985 1540, 025
Santl-Temkiv, Tina Adjunkt temkiv@bio.au.dk +87154339 1540, 124
Schramm, Andreas Professor, vicecenterleder andreas.schramm@bio.au.dk +4587156541 +4560202659 1540, 121
Selbach, Christian Postdoc christian.selbach@bio.au.dk +4587156121 1134, 231
Settepani, Virginia Postdoc virginia.settepani@bio.au.dk 1535, 218
Sigsgaard, Eva Egelyng Postdoc eva.sigsgaard@bio.au.dk 1540
Sorrell, Brian Keith Lektor brian.sorrell@bio.au.dk +4587155986 +4523666864 1135, 215
Stidsholt, Laura Postdoc laura.stidsholt@bio.au.dk +4587154317 1130, 110
Sun, Miao Postdoc miaosun@bio.au.dk 1535, 227
Svenning, Jens-Christian Professor, Centerleder svenning@bio.au.dk +4587156571 +4528992304 1540, 332
Sørensen, Jesper Givskov Professor jesper.soerensen@bio.au.dk +4587156532 +4530183160 1540, 226
Thomsen, Philip Francis Lektor pfthomsen@bio.au.dk +4527142046 1540
Thorup, Casper Postdoc casper.thorup@bio.au.dk +4529625499 1540
Tietje, Melanie Postdoc melanie.tietje@bio.au.dk
Vogel, Susanne Marieke Postdoc susanne.vogel@bio.au.dk 1535, 222
Wang, Tobias Professor tobias.wang@bio.au.dk +4587155998 +4551377737 1131, 223
Williams, Catherine Postdoc catherine.williams@bio.au.dk +4587154317 1130, 110
Xu, Wubing Postdoc wubingxu@bio.au.dk 1540
Zieger, Silvia Elisabeth Postdoc szieger@bio.au.dk +4587156551 1540, 028

Teknisk-administrativt personale

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Baaske, Ronny Mario Laborant rb@bio.au.dk 1540, 115
Bager, Tove Nyholm Kontorfunktionær tnb@bio.au.dk +4520763120 +4520763120 1135, 231
Bamdali, Lykke Beinta Bjærge Laborant lykke.poulsen@bio.au.dk +4524624792 1540, 117
Barbee, Matthew Marron GIS- & Remote Sensing data scientist mbarbee@bio.au.dk 1540
Bechsgaard, Jesper Smærup Akademisk medarbejder jesper.bechsgaard@bios.au.dk +4561684334 +4561684334 1540, 216
Beedholm, Kristian Akademisk medarbejder kristian.beedholm@bio.au.dk 1131, 126
Bendixen, Mads Akademisk medarbejder mlb@bio.au.dk +4530344364 1540
Overgaard, Anne Blach Center Manager anne.overgaard@bio.au.dk +4593508913 1540, 334
Boesen, Thomas Cryo-EM Facility Manager thb@mbg.au.dk +4587155435 3130, 2.13
Brandstrup, Annie Laborant annie.brandstrup@bio.au.dk +4524592786 1550, 013
Brix, Hans Institutleder hans.brix@bio.au.dk +87156573 +4528992031 1135, 236
Brokjær, Signe Ledende projektkoordinator signe.brokjaer@bio.au.dk 1540
Buchanan, Rasmus Akademisk medarbejder rabu@bio.au.dk +4551379090 +4551379090 1130, 107
Damgaard, Lars Riis Forsker lrd@bio.au.dk +4526353609 1540, 029
Frandsen, Egon Randa erf@bio.au.dk +4541915661
Gomes, Ana Manuel Resende anagomes@bio.au.dk
Hansen, Marie Rosenstand Laborant marie.r.hansen@bio.au.dk +4524592788 +4524592788 1550, 017
Hansen, Per
Have, Louise Kruse Kontorelev lkha@bios.au.dk +4527782865 +4527782865 1540, 018
Henriksen, Per Guldhammer Ingeniørassistent per.henriksen@bio.au.dk +4528992001 +4528992001 1130, 106
Hyldgaard, Benita Nordentoft Uddannelsesrådgiver au166288@food.au.dk +4561262233 1540
Håkansson, Malin Camilla Laborant camilla.haakansson@bio.au.dk +4560202666 1135, 221
Højmark, Annemarie Laboratorieassistent annemarie.hojmark@bio.au.dk +4521754481 1540, 013
Jensen, Heidi Meldgaard Dyrepasser biohmj@bio.au.dk +4528992054 +4528992054 1130, 107
Jensen, John Svane Ingeniørassistent biojohn@bio.au.dk +4528992097 +4528992097 1131, 117
Jensen, Katrine Bay Laborant katrinebayjensen@bio.au.dk 1540, 016
Jensen, Pia Bomholt Laborant pia@inano.au.dk +4587156708 +4523382114 1590, 150
Jespersen, Emil Akademisk medarbejder emil@bio.au.dk
Juste, Inger Vangsted Projektsekretær inger.juste@bio.au.dk 1137, 123
Kjer, Kristine Howe Specialkonsulent, koordinator kkh@bio.au.dk +4540179739 +4540179739 1540, 024
Knudsen, Marianne mk@bio.au.dk 1540
Kristensen, Karina Andsbjerg Gartner kak11@bio.au.dk +4540231952
Kristiansen, Niels U. Ingeniørassistent niels.kristiansen@bio.au.dk +4587154314 1131, 122
Lund, Marie Braad mblu@bio.au.dk +4587154339 +4591995883 1540, 124
Mehlsen, Anne Kirstine Akademisk medarbejder anne.mehlsen@bio.au.dk +4587156564 +4528992540 1540, 021
Mejlgaard, Maya Jepsen Sekretariatsleder maj@au.dk +4524870426 1540, 019
Mikkelsen, Peter Schmidt pemi@bio.au.dk
Nielsen, Maria Blach Center administrator mbn@bio.au.dk +4551371192 1540, 024
Nielsen, Susanne Laborant susanne.nielsen@bio.au.dk +4529888993 1540, 117
Nikolajsen, Mette L. G. Laborant mn@bio.au.dk +4523269194 1540, 013
Oest, Karina Bomholt Laborant kbo@bio.au.dk +4521998582 +4521998582 1540, 115
Ottosen, Lone Jytte Lund Laboratorieoverassistent lone.ottosen@bio.au.dk +4587156584 +4560202669 1135, 225
Pasgaard, Maya Akademisk medarbejder mapa@au.dk
Pedersen, Dennis Akademisk medarbejder dp@bio.au.dk +4587156516 +4524212982 1540, 327
Pedersen, Lars Borregaard Laboratorietekniker lbp@bio.au.dk +4587154338 +4530702331 1540, 117
Pedersen, Ole Styrmand skipperole@bio.au.dk
Petersen, Elin Ellebæk Laboratorietekniker elinep@bio.au.dk +4587155996 +4521744725 1131, 132
Petersen, Susanne Vase Laboratorietekniker susanne.vase@bio.au.dk +4587156107 +4520663632 1134, 222
Poulsen, Britta Laboratoriefunktionær britta.poulsen@bio.au.dk +4587154338 +4560202650 1540, 117
Poulsen, Louise Kæseler Institutsekretær lkp@bio.au.dk +4593521674 1540, 015
Rasmussen, Anette aras@bio.au.dk +4593522154
Rønning, Sissel Erhvervssproglig medarbejder sisron@bio.au.dk +4587156545 +4527782849 1540, 017
Staal, Charlotte Kontorfunktionær charlotte.staal@bio.au.dk +4587156507 1540, 017
Stentebjerg, Anne Laborant anne.stentebjerg@bio.au.dk +4587154338 +4560202656 1540, 117
Søgaard, Trine Bech Laborant trine.bs@bio.au.dk +4587154338 +4528992004 1540, 016
Sørensen, Henriette Svejgaard Kontormedhjælper hesv@bio.au.dk +4551446739 1540, 018
Tagesen, Birgitte Kretzschmar Laboratorietekniker birgitte.tagesen@bio.au.dk +4560202682 1135, 225
Treier, Urs Research Scientist & UAS4Ecology Lab manager urs.treier@bio.au.dk +4587156128 1540, 329
Vang, Torben Akademisk medarbejder torben.vang@bio.au.dk +4587156119 +4527782830 1130, 230
Voetmann, Jesper Riedel Finmekaniker jesper.voetmann@bio.au.dk +4540763895 1131, 117
Wandborg, Claus Dyrepasser claus.wandborg@au.dk
la Cour, Inge Buss Laborant inge.lacour@bio.au.dk +4587156118 +4529623410 1134, 224

Ph.d.- studerende

Navn Jobtitel E-mail Telefon Mobil Bygning
Aaskov, Magnus Lerche Ph.d.-studerende magnus.aaskov@bio.au.dk
Pelaez, Andres Camilo Acosta Ph.d.-studerende andresacosta@bio.au.dk +49 17622218201
Agersnap, Sune Ph.d.-studerende sagersnap@bio.au.dk
Agudelo Cantero, Gustavo Adolfo Gæste PhD gagudeloc@bio.au.dk 1540, 217
Amin, Hesham Gæste Ph.d.-studerende au652944@bio.au.dk +4587154341 1540, 122
Baines, Oliver Gæste Ph.d.-studerende oliver.baines@bio.au.dk
Bayley, Jeppe Ph.d.-studerende jeppe.bayley@bio.au.dk +4587154324 1134, 124
Berti, Emilio Gæsteforsker emilio.berti@bio.au.dk 1540, 316
Bunma, Saowalak Ph.d.-studerende saowalak_joy@bio.au.dk +4587156136 1540, 328
Bunsongthae, Akharasit Ph.d.-studerende akarasit@bio.au.dk +4587154346 1540, 315
Busck, Mette Marie Ph.d.-studerende mette.busck@bio.au.dk +4561268513
Criado, Mariana GARCÍA Gæste PHD mgc@bio.au.dk
Dam, Ann-Sofie Ph.d.-studerende ann-sofiedam@bio.au.dk 1540
Davoli, Marco Ph.d.-studerende marco.davoli@bio.au.dk
Digel, Leonid Ph.d.-studerende digel@bio.au.dk
Elmegaard, Siri Lander Ph.d.-studerende siri@bio.au.dk +4587154318 1130, 134
Escobar Vasquez, Sebastian Pablo Ph.d.-studerende sescobar@bio.au.dk
Fehr, Vincent Ph.d.-studerende vincent.fehr@bio.au.dk +4587154328 1540, 325
Figueiredo, Fernando Gæste Ph.d.-studerende nandofig@bio.au.dk
Fonseca, Alexis Ph.d.-studerende afonseca@bio.au.dk 1540, 130
Foskolos, Ilias Ph.d.-studerende ilias.foskolos@bio.au.dk
Guo, Kun Ph.d.-studerende kun.guo@bio.au.dk 1135
Haenel, Mirko Ph.d.-studerende mhaenel@bio.au.dk
Hansen, Lars Emil Svejgaard F Ph.d.-studerende feldager@bio.au.dk
Hansen, Oskar Liset Pryds Ph.d.-studerende oli@bio.au.dk +4561661848
Hejlesen, Rasmus Ph.d.-studerende rh@bio.au.dk
Jackson, Rowan rowan.jackson@au.dk 4215, 127
Jensen, Ditte Arp Ph.d.-studerende dittearp@bio.au.dk
Jensen, Mads Kristian Reinholdt Ph.d.-studerende mrj@bio.au.dk 1540, 227
Jensen, Mathias Paul Bjørnevad Ph.d.-studerende mathias.jensen@cas.au.dk +4561373086 4215, 034
Jensen, Solvei Mundbjerg Ph.d.-studerende solvei.mundbjerg@bio.au.dk
Jensen, Tobias Sandfeld Ph.d.-studerende tobias.sandfeld@bio.au.dk +4527248841
Jørgensen, Lisa Bjerregaard Ph.d.-studerende lbj@bio.au.dk +4587156591 1134, 123
Kolyaie, Samira Ph.d.-studerende samira.kolyaie@bio.au.dk +4587154346 1540, 315
Korsgaard, Benjamin Smed Ph.d.-studerende bsk@bio.au.dk 3130
Kristensen, Oscar Wrisberg Ph.d.-studerende oscar.wrisberg@bio.au.dk
Kusch, Erik Ph.d.-studerende erik.kusch@bio.au.dk 1540, 318
Lauridsen, Anne Aagaard Ph.d.-studerende anneaagaard@bio.au.dk +4528907804
Liu, Shenglin Postdoc liu.shenglin@bios.au.dk 1540
Lustermans, Jamie Ph.d.-studerende jl@bio.au.dk
Madsen, Bjarke Ph.d.-studerende bjarke.madsen@bio.au.dk +4587156128 1540, 329
Malinka, Chloe Elizabeth Ph.d.-studerende chloe.e.malinka@bio.au.dk +4587154318 1130, 134
Mata, Julia Carolina Ph.d.-studerende julia.mata@bio.au.dk +4587154328 1540, 325
Merl, Theresa Ph.d.-studerende theresamerl@bio.au.dk
Mose Jørgensen, Kris-Emil kemj@bio.au.dk
Munk, Michael Ph.d.-studerende munk@bio.au.dk +4587154329 1540, 316
Nazipi, Seven Ph.d.-studerende seven90@bio.au.dk +4587154336 1540, 128
Nielsen, Lærke Ph.d.-studerende lsn@bio.au.dk
Pearce, Elena Annis Ph.d.-studerende elena.pearce@bio.au.dk 1535, 218
Pedersen, Michael Bjerre Ph.d.-studerende michael.pedersen@bio.au.dk
Petø, Mads Peter Ph.d.-studerende peter.petoe@bio.au.dk
Phumthum, Methee Ph.d.-studerende methee.phumthum@bio.au.dk +4587154346 1540, 315
Power, Candice Casandra Ph.d.-studerende candicecpower@bio.au.dk
Ren, Linjing Ph.d.-studerende linjing.ren@bio.au.dk 1135
Rodriguez Dominguez, Marco Antonio Ph.d.-studerende mard@bio.au.dk
Rojano Doñate, Laia Ph.d.-studerende laiard@bio.au.dk +4587154318 1130, 134
Rose, Clemence Krystel Marie Ph.d.-studerende clemence.rose@bio.au.dk 1540, 217
Schiøtt, Sascha Ph.d.-studerende sasc@bio.au.dk 1135, 415
Scholz, Vincent Valentin Ph.d.-studerende vincent.scholz@bio.au.dk
Schowanek, Simon D. Ph.d.-studerende simon.schowanek@bio.au.dk +4587154329 1540, 316
Scilipoti, Stefano Ph.d.-studerende ss@bio.au.dk
Slagt, Judith Gæste PhD judith.slagt@bio.au.dk 1535, 226
Steininger, Fabian Ph.d.-studerende f.steininger@bio.au.dk 1540, 034
Stidsholt, Laura Postdoc laura.stidsholt@bio.au.dk +4587154317 1130, 110
Sumanon, Pirada Ph.d.-studerende pirada.sumanon@bio.au.dk
Teng, Shuqing Ph.d.-studerende shuqing.teng@bio.au.dk +4587156136 1540, 328
Thornley, Reece Ph.d.-studerende r.thornley@bio.au.dk
Troiano, Claudia Gæste Ph.d.-studerende claudia.troiano@bio.au.dk 1535, 224
Tønnesen, Pernille Helene Ph.d.-studerende pernille-t@bio.au.dk +4587154317 1130, 110
Videsen, Simone Kristine Alexandra Ph.d.-studerende simone.videsen@bio.au.dk
Von Oppen, Jonathan Ph.d.-studerende jonathan.vonoppen@bio.au.dk